Ruky – náš každodenný „pracovný nástroj“. Domáce práce, stres, životospráva, počasie, naša starostlivosť o ne – to všetko sa na pokožke rúk odzrkadľuje a často sú to práve ruky, ktoré prezradia náš skutočný vek – ak im nevenujeme správnu starostlivosť. Navyše v tomto období koronavírusu sú vystavené niekoľkokrát za deň agresívnym dezinfekčným prostriedkom. Na starostlivosť o ne v období vírusu COVID – 19, sme sa pozreli spolu s našou milou a šikovnou pani doktorkou z oddelenia estetickej dermatológie, MUDr. Luciou Pastyrikovou.

MUDr. Lucia Pastyrikova_Concept Clinic
Ruky – náš pracovný nástroj

Umývanie rúk patrí k základným hygienickým návykom. V prvom rade si treba uvedomiť, čomu všetkému sú ruky cez deň vystavené. Vzhľadom na to, že sú našim „pracovným nástrojom“, prichádzajú do kontaktu s rozličnými povrchmi, látkami, sú namáhané pohybmi (pokožka je neustále naťahovaná) a vystavované rôznym vonkajším vplyvom.

hygiena ruk Concept Clinic

Obzvlášť teraz, v tomto období domácej karantény, si ruky umývame podstatne častejšie a používame rôzne dezinfekčné prostriedky založené na báze alkoholu. Aby bola dezinfekcia rúk čo najefektívnejšia, mali by sme si vtierať dezinfekčný prípravok do suchých rúk po dobu 30 sekúnd. Tým zabezpečíme dostatočnú redukciu mikroorganizmov.

Pokožka rúk sa používaním dezinfekčných mydiel/roztokov zbavuje tenkej tukovej vrstvičky, ktorá má za úlohu chrániť pokožku pred stratou vody a vysušovaním. Najcitlivejšia je pritom pokožka na chrbte ruky, je veľmi tenká a tukového tkaniva v podkoží je málo. V dôsledku toho býva pokožka rúk suchá, popraskaná, drsná, začervenaná, zapálená, môže svrbieť alebo sa môžu vytvárať zádery, v neposlednom rade až ekzémy.

V dnešnej dobe však už máme k dispozícii rôzne vyživujúce prostriedky, ktoré dokážu zadržovať hydratáciu a súčasne upokojiť stvrdnuté miesta. Pokožka sa lepšie regeneruje a je obnovená jej prirodzená obranyschopnosť.

Denná starostlivosť – krémovať, krémovať
Aby sme tomu predišli, dôležitá je práve následná starostlivosť o pokožku rúk.
Jednoducho, krémujte. Po každom umytí rúk by sme si ich mali nakrémovať – na jednej strane dodáme rukám primeranú hydratáciu, na druhej strane ich chránime pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi. Počas dňa sú vhodnejšie hydratačné krémy, ktoré nie sú príliš mastné.

Nočná starostlivosť
Okrem dennej starostlivosti nezabúdajme ani na nočnú starostlivosť, tzn. ošetriť si ruky večer pred spaním. Cez noc má tak pokožka dosť času vstrebať potrebné látky z krému. Na výber máme veľké množstvo krémov, no mali by sme uprednostniť tie, ktoré sú čo najmenej parfémované a obsahujú lanolín, glycerín, bambucké maslo, pantenol, argánový či jojobový olej a vitamín E.

Nezabudnite – aj ruky potrebujú pohladenie
Tesne pred spaním doprajte svojim rukám niekoľkominútovú masáž výživným prípadne regeneračným krémom. Vďaka nej sa ruky nielen krásne uvoľnia, ale masáž pomáha lepšiemu vstrebaniu krému. Naneste na ruky rovnomernú vrstvu krému a pomaly masírujte krúživými pohybmi každú ruku aspoň 5-10 minút. Nevynechajte ani jednotlivé prsty a sústreďte sa aj na pokožku okolo nechtov.

1x do týždňa výživný zábal
Hydratáciu a výživu môžeme našim rukám dopriať aj v podobe zábalu. Na ruky treba naniesť hrubšiu vrstvu krému, vložiť ich do mikroténového vrecka a následne do bavlnených rukavíc. Necháme pôsobiť asi pol hodinu, potom odstránime prebytočný krém (teda ten, ktorý sa do rúk nevstrebal) a proces zavŕšime krátkym premasírovaním rúk. Zábaly sú odporúčané nielen pre suché ruky, no mali by sme si ich dopriať raz do týždňa.

Malinna Concept Clinic

Správny výber dezinfekcie na ochranu pred baktériami

Ruky nás reprezentujú, no v prvom rade sú našim „pracovným nástrojom“, preto im doprajme starostlivosť akú si zaslúžia. Ak ste v drogériách a lekárňach nedostali dezinfekčné prostriedky, nezúfajte, u nás v Concept Clinic máme pre Vás riešenie pre dokonalú hygienu rúk – navyše bez agresívnych chemikálií. Celý Blog na túto tému a nami odporúčaných prostriedkoch nielen na prevenciu hygieny rúk, ale aj prevenciu imunity si môžete prečítať TU.

Keďže sme zodpovední, v ambulancii Concept Clinic momentálne pani doktorku nenájdete, no v prípade akýchkoľvek otázok či poradenstva v rámci estetickej dermatológie, je Vám k dispozícii telefonicky. Dohodnúť si telefonické poradenstvo môžete môžete na: +421 2 3231 3333.

www.clinic.sk