Opäť tu máme našu poradňu plastickej chirurgie. Vy ste sa pýtali, my sme dali dokopy Vaše najčastejšie otázky a máme pre Vás odpovede. Tentokrát Vás zaujímala blefaroplastika – plastická operácia očných viečok. Hovorí sa, že oči sú zrkadlom do duše. Aj o toto zrkadlo sa však treba starať. Poďme sa teda na tému plastickej operácie viečok pozrieť bližšie, spolu s našim plastickým chirurgom, MUDr. Petrom Žiakom, PhD.

Kedy sa plastická operácia viečok vykonáva?

Plastická operácia viečok sa vykonáva pri strate napätia a elasticity kože, ktorá vedie k nadbytku kože viečok, alebo pri vytvorení tukových vačkov pod očami. Najčastejšie ide o výkon v lokálnej anestézii a súčasne môžu byť operované horné aj dolné viečka. Chirurgicky sa odstráni nadbytočná ochabnutá koža, tukové vačky, prípadne aj malý kúsok ochabnutého svalu.

Aké problémy rieši plastická operácia viečok (blefaroplastika)?

Blefaroplastika rieši predovšetkým estetické hľadisko. No nadbytok kože horných viečok však môže spôsobovať aj ťažkosti funkčného charakteru, ako:
• pocit tiaže viečok
• zvýšené slzenie
• obmedzené videnie

Pre koho je blefaroplastika určená?

Najčastejšie sú to pacienti v strednom veku s prejavmi zmien na viečkach. To, či je pacient vhodným kandidátom a či mu vie blefaroplastika pomôcť, sa dozviete na osobnej konzultácii s plastickým chirurgom. Podrobná konzultácia s plastickým chirurgom je totiž základom úspechu k dosiahnutiu uspokojivých pooperačných výsledkov.

Prvé prejavy starnutia oblastí viečok sa prejavujú v období 30. roku života. Najčastejšou skupinou pacientov podstupujúcich blefaroplastiku sú pacienti po 40.-50. roku života. Výnimkou nie sú ani pacienti podstupujúci blefaroplastiku horných viečok vo vekovej skupine 20-30 – ročných, v ich prípade je nadbytok a pokles kože horných viečok podmienený geneticky. V rámci estetickej plastickej chirurgie je vo všeobecnosti možné hovoriť o dolnej vekovej hranici pre blefaroplastiku v 18. roku života, horná veková hranica neexistuje.

Pre koho nie je vhodná plastická operácia viečok?

Ide o plánovaný operačný výkon, pacient by mal podstúpiť operáciu v plnom zdraví a:
• nemal by mať infekcie horných dýchacích ciest
• nemal by mať akútne prejavy alergie
• mal by mať v poriadku hodnoty krvnej zrážanlivosti
• ženy by nemali výkon podstupovať počas menštruácie
Samozrejme, dôležitá je tiež psychická stabilita a realistické očakávania zo strany pacienta.

Kedy pacient vidí výsledný efekt po operácii? Aká je trvanlivosť tohto efektu?

Po operácii sa môžu vyskytnúť mierne krvné podliatiny (modrinky) a opuchy viečok, ktoré však zmiznú za 7-10 dní. Výsledok operácie je zjavný do 2 týždňov. Efekt operácie trvá niekoľko rokov a samozrejme sa mení v čase. Viečka starnú, podliehajú ďalšiemu poklesu a tvorbe vrások aj po blefaroplastike, tieto procesy sú navyše veľmi individuálne a taktiež geneticky podmienené. Pacienti sa dožadujú opakovania blefaroplastiky zväčša v čase 10 rokov po prvotnej operácii. Výkon je samozrejme možné opakovať, pričom kritériom sú zmeny na viečkach, ktoré si vyžadujú chirurgickú úpravu. Najčastejšie sa jedná o opätovný výskyt nadbytku kože.

plasticka operacie viecok concept clinic

Ak máte akékoľvek ďalšie otázky týkajúce sa či už blefaroplastiky (plastickej operácie očných viečok) alebo iných výkonov plastickej chirurgie, neváhajte nám napísať. Ak nad plastickou operáciou uvažujete, nebojte sa našu kliniku navštíviť, objednať sa na konzultáciu k našim plastickým chirurgom. Konzultácie máme ešte do konca júna 2019 ZADARMO. Tešíme sa na Vás!
Objednať sa na konzultáciu môžete: 02/3231 3333

www.cclinic.sk