Malé červené kožné útvary, alebo aj „hemangiómy“ – trápia aj Vás? Nie ste sami. Na tieto „červené bodky“ vyskytujúce sa na pokožke sa nás často pýtate a preto sme sa rozhodli na ne bližšie opýtať našej dermatologičky, MUDr. Stanky Jančošek.

Dermatoskopia_Concept Clinic_MUDr. Stanislava Jančošek

Pani doktorka, čo to vlastne hemangióm je a ako vyzerá?

Hemangióm alebo „senilný, starecký hemangióm“ je nezhubný útvar tvorený zmnoženými cievkami. Vyskytuje sa najčastejšie po 40-tom roku života. Najčastejšie ho môžeme nájsť na trupe, no môžu ním byť postihnuté aj končatiny. Vyskytuje sa jednotlivo alebo mnohopočetne. Zo začiatku sa hemangiómy objavujú ako drobné svetločervené fliačky, ktoré časom naberajú sýtosť farby – farbu menia od tmavočervenej až po tmavofialovú a vystupujú nad úroveň kože vo forme papúl s hladkým povrchom.

Prečo hemangióm vziká?

Vznik hemangiómov nie je známy. Je možná genetická predispozícia.

Je možné zabrániť jeho vzniku?

Nie, nie je…

Je možné hemangiómy liečiť/zbaviť sa ich?

Áno, najšetrnejšia možnosť ako ich odstrániť je laserové ošetrenie, ktorým ošetrujeme len postihnutú časť a okolité tkanivo ostáva neporušené. Zákrok trvá pár minút a nie je nutné použitie anestézy.   CO2 laser, znamienka, hemangiom Concept Clinic

Môžu sa opätovne objaviť?

Áno. Je však dôležité podotknúť, že každý kožný nález je vždy potrebné vyšetriť u dermatológa za účelom stanovenia diagnózy a správneho liečebného postupu. Predsa len, útvarov na koži máme mnoho, každý sa môže inak správať, preto je potrebné, aby ste diagnostiku nechali na odborníka a predišli tak nesprávnej diagnostike a možným zdravotným komplikáciám.

Objednať a rezervovať si termín u pani doktorky môžete na: 02/3231 3333
wwww.cclinic.sk