Nadmerné potenie môže byť nepríjemné nielen pre samotného postihnutého, ale aj pre jeho okolie. A keďže mnohých z Vás trápi, pozreli sme sa na túto tému bližšie a s našou dermatologičkou, MUDr. Stankou Jančošek, Vám prinášame niekoľko informácií, rád a riešení, ako sa tohto nepríjemného problému zbaviť.

Mudr. Stanislava Jančošek, Concept Clinic
Čo je to vlastne hyperhidróza?

Potenie je fyziologický proces, ktorý má termoregulačnú a vylučovaciu funkciu. O hyperhidróze – nadmernom potení – hovoríme pri zvýšenej funkcii potný žliaz, kedy môže byť ich produkcia až 5-násobná oproti zdravému človeku. Ich normálna produkcia predstavuje zhruba 1l potu/deň. Hyperhidróza môže byť lokalizovaná – fokálna, kedy postihuje určitú časť tela (napr. dlane, stupaje, podpazušie) alebo generalizovaná, kedy postihuje celé telo.

Koho postihuje?

Postihuje zhruba 1-3 % svetovej populácie, častejšie sa vyskytuje u mužov a stúpajúcim vekom jej incidencia klesá.

Vieme dôvod jej vzniku?

Pri primárnej – idiopatickej hyperhidróze je jej príčina neznáma, u sekundárnej hyperhidróze vzniká ako príznak iných ochorení – neurologických, endokrinologických, pri infekciách, arteriálnej hypertenzii, obezite, vplyvom nesprávnej životosprávy a mnohých ďalších. Veľkú rolu zohráva aj pozitívna rodinná anamnéza.

Každý problém má svoje riešenie

Pri liečbe hyperhidrózy je dostupných niekoľko možností. Využívajú sa lokálne terapeutiká s obsahom aluminiových solí, iontoforéza, perorálne anticholinergiká, laser, operatívne zákroky a v neposlednom rade aplikácia botulotoxínu.

Ako prebieha aplikácia botulotoxinu?

Po dezinfekcii sa do postihnutej oblasti jemnými intradermálnymi vpichmi aplikuje botulotoxín, pre zníženie bolestivosti zákroku je možné ošetrovanú oblasť znecitliviť anestetickým krémom alebo ochladením. Zákrok je možné vykonávať celoročne.

Aký je efekt jeho aplikácie?

Efekt nastupuje niekoľko dní po jeho aplikácii, pričom naplno sa rozvíja do 2 týždňov a pretrváva spravidla 6-9 mesiacov. Opakovanou aplikáciou sa dĺžka účinku môže predlžovať.

Pre viac informácií a konzultáciu s pani doktorkou sa môžete objednať na: +421 2 3231 3333. 

www.cclinic.sk