Tisíce rokov sme ochraňovali našu pokožku pred slnkom používaním klobúkov, slnečníkov a prírodnými pigmentmi ako sú napríklad bahno či íl. Opaľovacie prípravky ako ich poznáme sú na trhu iba 100 rokov a spočiatku išlo o hutné krémy, ktoré nikto nechcel alebo nemohol používať. Až dovtedy, kým v dvadsiatich rokoch 20-teho storočia Coco Chanel nespopularizovala opaľovanie a tým sa opaľovacie prípravky stali akceptované v kozmetike.

Vieme, že UV žiarenie spôsobuje predčasné starnutie a rakovinu a zároveň je známe, že nedostatok vitamínu D v tele je čoraz častejšie dôvodom krehkosti kostí a rovnako zvyšuje vznik rakoviny.

Rovnováha je dôležitá – dostatok slnka každý deň kvôli zlepšeniu nálady a produkcii vitamínu D, ale nie toľko, aby sme sa spálili – t.j. približne 10- 20minút denne (v závislosti od typu pokožky a sily slnečného žiarenia) je základ. Ale pokiaľ strávime na slnku viac času, tak je potrebná ochrana na zabránenie spálenia. Ak sa príliš vystavíme slnečnému žiareniu, znižuje sa náš imunitný systém  a spôsobí podráždenie a zápaly.

Opaľovacie prípravky The Organic Pharmacy

Obsahujú okrem oxidu zinočnatého a oxidu titaničitého aj hydratačné a vyživujúce zložky ako kokos, bambucké maslo a šípkový olej. Vďaka aloe a nechtíku, ktoré upokojujú pokožku, sú vhodné pre dospelých, deti a rovnako aj tých, ktorí sú precitlivení alebo majú alergiu na slnko. Ochranné opaľovacie krémy  The Organic Pharmacy si môžete zakúpiť vo variante s SPF 30 alebo SPF 50. Po pobyte na slnku odporúčame krém po opaľovaní After Sun na upokojenie a vyživenie pokožky.

Štyri problémy opaľovacích prípravkov s chemickými filtrami

Súčasné výskumy nás priviedli k štyrom veľkým problémom opaľovacích prípravkov s chemickými filtrami. FDA (Správa potravín a liečiv v USA) povolila 17 opaľovacích látok -našťastie 2 z nich sú už zakázané v EÚ, takže zostalo 15 povolených opaľovacích látok.

Problém 1

9 z povolených látok je známych ako látky, ktoré narušujú endokrinnú sústavu človeka.

Problém 2

Väčšina chemických filtrov je tak malých, že sa môžu absorbovať do kože a tým priamo do krvného obehu.

Problém 3

Väčšina chemických filtrov strácajú svoju účinnosť už počas prvej hodiny a je nutné opakovať ich aplikáciu.

Problém 4

Chemické filtre zabíjajú koraly ničením ich DNA. Na niektorých plážach v Austrálii a Hawai boli dokonca zakázané.

Problémom je strata účinnosti počas prvej hodiny, častá aplikácia, narušenie hormonálnej sústavy, vstrebávanie do krvného obehu a nenapraviteľné poškodenie koralov. Telo sa následne musí detoxikovať od týchto chemikálií pomocou pečene, moču a dokonca končia aj v materskom mlieku.
Ako narušitelia endokrinnej sústavy tela, zasahujú do jemného hormonálneho systému tela –t.j. zasahujú najmä estrogén, progesterón , testosterón a hormóny štítnej žlazy. Pretože reagujú na slnko, môžu sa stať fotonestabilné a uvoľňujú voľné radikály a tým poškodzujú bunky.
Dva povolené minerálne filtre (oxid zinočnatý a titaničitý) však pracujú úplne inak – nedostávajú sa do tela ale zostávajú na povrchu pokožky a odrážajú slnečné lúče. Na rozdiel od pôvodných hutných pást, nové verzie sú jemne mleté a stratia sa na pokožke a zároveň poskytujú bezpečnú a efektívnu ochranu pres UVA a UVB slnečným žiarením.

Minerálne verzus chemické filtre

Minerálne:

 • okamžitá ochrana
 • netoxické pre koraly
 • nespôsobujú alergiu
 • zostávajú stabilné
 • netoxické
 • nespôsobujú vyrážky

Chemické:

 • efektívne po 30minútach
 • prehrievajú pokožku
 • spôsobujú kožné vyrážky
 • môžu spôsobiť alergie
 • toxické pre koraly
 • toxické

Je teda naozaj na zamyslenie, akú ochranu pred slnečným žiarením si zvolíme. Zdravie máme len jedno a netreba ho zanedbávať. Určite odporúčame pred vystaveniu sa slnečnému žiareniu absolvovať preventívnu prehliadku u dermatológa. Následne si zvoliť správnu ochranu. V našom E-shope nájdete naozaj celú radu produktov pre starostlivosť o pleť, telo, slnečnú ochranu a radu pre deti v organickej bio kvalite od The Organic Pharmacy.