Maskné – už ste sa stretli s týmto výrazom? Nový pojem v oblasti dermatológie a beauty. Čo vlastne maskné je, ako vzniká a ako sa ho zbaviť, nám priblíži naša dermatologička, MUDr. Stanislava Jančošek.

Čo „MASKNÉ“ vlastne je?

Pojmom maskné sa pôvodne označovalo akné zapríčinené nosením rúšok alebo iného prekrytia tváre – akne mechanica. V súčasnosti tento pojem zahŕňa aj iné tvárové dermatózy, okrem spomínaného akné je to aj:

– Rosacea
– Periorálna dermatitída
– Kontaktná dermatitída
– Follikulitída

Nosenie rúšok a respirátorov môže tieto prejavy vyvolávať alebo ak už boli predtým prítomné, môže ich zhoršovať.

Maskné Concept Clinic akné

Čo sa deje s pokožkou pri niekoľkohodinovom nosení rúška?

Vplyvom dýchania, rozprávania, potenia sa, vzniká pod rúškom vlhké a okluzívne prostredie, ktoré je ideálnym miestom pre množenie mikroorganizmov. V kombinácií s trením dochádza k iritácií pokožky a vzniku zápalových procesov.

Ako obmedziť vzniku maskné pod rúškom?

Je vhodnejšie používať bavlnené rúška, ktoré sú pre našu pleť oveľa príjemnejšie a šetrnejšie a takisto sa vedia lepšie vysporiadať so vznikajúcou vlhkosťou, v porovnaní s jednorazovými rúškami. Rúška by sme nemali používať opakovane, na ich údržbu sú vhodné neparfumované hypoalergénne pracie prostriedky bez použitia aviváže.
Takisto by sme mali obmedziť používanie make up-u, kedže v prostredí pod rúškom práve on potencuje upchávanie pórov a následný zápal.

Ako sa starať o takúto pokožku s maskné? Aká je denná rutina v starostlivosti o takúto pleť ?

V prípade nosenia rúšok a vzniku maskné je dôležité dbať na pravidelné čistenie pleti priam dvojnásobne. Vhodné sú jemné čistiace prostriedky vo forme micelárnej vody alebo gélu, ktoré nepoškodzujú kožnú bariéru. Optimálne je pleť vyčistiť ráno, večer a po nosení rúška.

Dôležitá je aplikácia denného hydratačného krému, ktorý by mal byť nekomedogénny a ideálne aj bez parfumácie.

Netreba zabúdať na nanášanie prípravku s ochranným faktorom SPF, keďže bežné textilné masky poskytujú ochranu ekvivalentnú zhruba SPF 7.

Počas dňa je dôležité nechytať si tvár neumytými rukami a hlavne platí „NERÝPAŤ SA“! V prípade, že prejavy na pokožke neustupujú, zhoršujú sa, neváhajte sa obrátiť na dermatológa, ktorý Vám odporučí vhodnú liečbu. Radi Vám poradíme aj u nás v Concept Clinic. Objednať sa môžete na: 02/3231 3333 alebo 02/3231 3300.

www.cclinic.sk