Prevencia – obyčajné slovíčko, no môže zachrániť život každému z nás – aj ten Váš. Leto je tu čo nevidieť, všetci sa tešíme na horúce dni, kedy našu pokožku s hrdosťou vystavíme slnečným lúčom. No vieme ako sa správne chrániť, aby si nadmerné slnenie nevybralo svoju daň? Opýtali sme sa odborníčky na slovo vzatej, našej skúsenej onkodermatologičky, MUDr. Zuzany Murárovej, prečo je prevencia dôležitá a ako na to, aby znamienka zostali našimi bodkami krásy a slovo melanóm sme nikdy nemuseli vysloviť. Prevencia – nadovšetko.

dermatologia MUDr. Zuzana Murarova Concept
Pani doktorka, čo spôsobuje UV žiarenie?

Slnečné žiarenie je životne dôležité pre väčšinu živých organizmov. UV žiarenie je zodpovedné za tvorbu D vitamínu, aj za správne fungovanie našej psychiky. Slnko je však aj jeden veľmi významný faktor, ktorý sa podieľa spoločne s typom kože a genetickými faktormi na vzniku melanómu a nemelanómovej rakoviny kože.

Opakovaná nadmerná expozícia ultrafialovému (UV) žiareniu a hlavne opakované spálenie v detskom a adolescentnom veku zvyšuje riziko vzniku malígneho melanómu. Chronická expozícia UV žiarenia zvyšuje výskyt nemelanómovej rakoviny kože (NMSC) v čoraz mladších vekových kategóriách a ich incidencia celosvetovo stúpa. V neposlednom rade spôsobuje aj rýchlejšie starnutie kože – photoaging.

Ako sa teda správne chrániť pred UV žiarením?

Neradím nikomu, aby bol zavretý v interiéri alebo od hlavy po päty zahalený, ale bežné zásady správania sa v lete, treba dodržiavať. Teda na poludnie sa vyhýbať priamemu slnku, ísť von na priame slnko ideálne po tretej hodine, ochranný faktor použiť hneď ráno, ak ideme na slnko, ochranný prostriedok si priebežne dopĺňať počas celého pobytu na slnku, odevom chrániť tie najexponovanejšie miesta a určite nezabúdať – chrániť si tvár.
Muži zabúdajú často na bezvlasé časti svojej hlavy – treba si zvyknúť nosiť klobúk či čiapku. Práve tam sa často vyskytuje najmä nemelanómová rakovina kože, ako je bazalióm, spinocelulárny karcinóm a nezriedka aj malígny melanóm.

Čo je to vlastne melanóm?

Najrizikovejší zhubný kožný nádor je malígny melanóm. Je to pre riziko tvorby metastáz. Či už kožných metastáz v blízkosti melanómu alebo v lymfatických uzlinách a vnútorných orgánoch (pečeň, pľúca, mozog, kosti…).
Ak sa nezachytí včas, dosiahne určitú hrúbku v milimetroch (hodnotenie podľa Breslowa), potom už ide o vysoko rizikové melanómy, ktoré pacientom spôsobujú komplikácie.
Našťastie, melanóm patrí k tým onkologickým ochoreniam, ktoré sú „viditeľné“, čiže príznaky, resp. vznik vidíme, na rozdiel napríklad od rakoviny hrubého čreva či pankreasu.

Aký typ pokožky má sklon k výskytu melanómu?

Najcitlivejšie typy pokožky majú ľudia s fototypom I a II. Sú to ľudia, ktorí majú výrazný sklon k spáleniu, čiže po expozícii slnka sčervenajú, veľmi ľahko sa spália, málo pigmentujú, majú modré oči, svetlú pokožku, blonďavé, prípadne až ryšavé vlasy. Ide o fototyp. Sú veľmi náchylní na vznik buď nemelanómových kožných nádorov alebo melanómu. K rizikovým patria aj ľudia, ktorých pokrvní príbuzní prekonali rakovinu kože, hlavne malígny melanóm.

Ako má vyzerať správne samovyšetrenie?

Preventívne samovyšetrovanie kože je veľmi dôležité, hlavne u ľudí s mnohopočetnými znamienkami. Sledujeme celý kožný povrch v pravidelných intervaloch niekoľko krát ročne. Prezretie miest, kde si nevidíme, zveríme pohľadu svojich najbližších. U ľudí s mnohopočetnými znamienkami, odporúčame pravidelné fotenie rizikových miest.
Varovný signál je čokoľvek nové, čo nám vznikne na koži a je to pigmentované alebo bez pigmentu, zdurené alebo dlhodobo zapálené, krvácajúce niečo, čo tam nebolo. Vtedy treba vyhľadať dermatológa a poradiť sa.

Existuje nejaká abeceda varovných signálov výskytu rakoviny kože?

K ďalším varovným signálom patria zmeny pôvodného znamienka, pôvodného pigmentového prejavu. Teda sledujeme, či sa znamienko zmenilo podľa klasického ABCDE kritéria.

Čo to presne znamená?

To A (asymetria) znamená, či nie je asymetrické, B (z angličtiny border), či má alebo nemá pravidelné okraje, či sa okraje do plochy nejako nerozširujú alebo nepostupujú. C (color) je farba, nerovnomernosť či strata pigmentácie, D (diameter) znamená priemer, teda nárast znamienka do plochy a nad úroveň kože a napokon E (evolution) – vývoj, zmena znamienka.

Pacienti často prichádzajú s tým, že roky majú hnedé znamienko a zrazu sa zväčší, zmení sfarbenie, niekedy časť vybledne, prípadne sa v ňom vytvorí červený alebo tmavočierny uzlík, ktorý môže krvácať alebo môže byť podráždený. Vtedy netreba prevenciu a návštevu dermatológa odkladať, stojí za to prísť včas.

ABCDE znamienka

Prevencia – kedy je teda ideálne ju absolvovať ?

Preventívne onkodermatologické vyšetrenie je nebolestivé a relatívne rýchle. Prevencia by sa mala u každého z nás vykonať raz ročne, samozrejme, keď vidíme problém, treba ísť hneď k svojmu dermatológovi v mieste bydliska. Ten pacienta vyšetrí, väčšinou aj dermatoskopicky.

Ktoré časti tela treba preventívne kontrolovať?

Každého pacienta je nutné dôkladne vyšetriť, nielen postihnuté miesto, ale celý povrch tela, pokožku hlavy, dlane, stupaje, nechty. Nezabúdame ani na miesta pod spodnou bielizňou, hanblivosť tu nie je na mieste. Vždy si dávam pozor, aby mi neunikol nepigmentovaný, tzv. amelanotický melanóm. Môže to byť ružový alebo červený uzlíček, ktorý vznikne na koži. Pri akejkoľvek klinickej nejasnosti je nutné pacienta odoslať na chirurgické odstránenie nádoru s následným histologickým vyšetrením.

Ako vyzerá „podozrivé“ znamienko?

Melanómu sa hovorí, že je to také škaredé káčatko medzi ostatnými pigmentovanými a nepigmentovanými prejavmi na koži pacienta. Často ho nielen dermatológovia, ale aj ostatní lekári diagnostikujú.
Vyšetrenie pigmentových prejavov robíme pomocou špeciálneho prístroja, dermatoskopu, no často už voľným okom vidím, či pacienti majú alebo nemajú problém. Časť pacientov má mnohopočetné pigmentové névy (znamienka), keď môže novovznikajúci melanóm alebo iná kožná malignita uniknúť pozornosti.

Čo ak sme si našli podozrivé znamienko – ako postupovať?

V tomto prípade vyšetrenie u dermatológa neodkladáme. V prípade podozrenia na rakovinu kože sa naozaj oplatí prísť včas.

Dámy aj páni, zamyslime sa, koža je náš najväčší orgán… kedy ste jej naposledy venovali svoj čas a absolvovali ste preventívnu prehliadku u dermatológa? Skôr ako vystavíte svoju pokožku slnečným lúčom, skontrolujte svoje bodky krásy. Ako hovorí naša pani doktorka, uznávaná onkodermatologička Zuzana Murárová, oplatí sa prísť včas. Dvere našej dermatológie sú Vám otvorené a Vaše zdravie je pre nás na 1. mieste. Malo by byť aj pre Vás.

Objednať sa na preventívnu dermatologickú prehliadku môžete na: +421 2 3231 3333

www.cclinic.sk

preventivka znamienka