Pityriasis versicolor (PV) – ochorenie, ktorému sa v atraktívnom svete estetickej medicíny nevenuje toľko pozornosti, no je medzi nami a trápi aj vás. Spolu s MUDr. Stankou Jančošek sme sa rozhodli vám ho aspoň v skratke priblížiť:

Dermatoskopia_Concept Clinic_MUDr. Stanislava Jančošek
O aké kožné ochorenie ide?

➡️ PV je pomerne časté nezápalové ochorenie kože, častejšie sa vyskytujúce v teplejšom ročnom období. Postihuje najmä mladistvých a mladých dospelých, častejšie mužov, u starších ľudí je výskyt skôr zriedkavý. Ochorenie je málo prenosné.

Čo vlastne znamená versicolor?

Pojem “versicolor” označuje mnohofarebnosť kožných prejavov, pričom na opálenej pokožke sú postihnuté ložiská depigmentované (svetlejšie), na neopálenej pokožke vyzerajú naopak kontrastne ako hyperpigmentované (tmavšie) v porovnaní s nepostihnutou pokožkou.

Čo je dôvodom vzniku ochorenia?

➡️ Ide o povrchovú mykózu kože, spôsobenú kvasinkou z rodu Malassezia. K podmienkam rozvoju ochorenia patrí najmä teplé a vlhké prostredie, hyperhidróza a seborea.

Aké sú prejavy ochorenia?

➡️ Klinický obraz je pomerne rôznorodý, škvrnité drobné ložiská môžu splývať do väčších plôch, pri ich poškrabaní sa odlučujú drobné šupinky. Výskyt prejavov je najmä na trupe – v oblasti hrudníka a horného chrbta, na pleciach, prípadne na vnútornej strane stehien a paží.

Aká je liečba ?

➡️ Pri liečbe pityriasis versicolor sa používajú antimykotiká. Ich forma sa volí v závislosti od klinického obrazu a priebehu ochorenia ⚠️ Je nutné dbať aj na režimové opatrenia, aby sa zabránilo opätovnému výskytu.

Ak Vás ochorenie trápi, alebo máte ďalšie otázky, neváhajte nás kontaktovať +421 2 3231 3333 +421 2 3231 3300
www.cclinic.sk