Vy sa pýtate, my odpovedáme 🙂 Presne na tom je založená naša Poradňa. Budeme ju viesť v rámci všetkých oddelení tak, ako Vás budú témy zaujímať. V rámci plastickej chirurgie Vás najviac zaujímala abdominoplastika, kontkrétne samotná rekonvalescencia po absolvovaní operácie. Na Vaše otázky odpovedal náš skúsený plastický chirurg, MUDr. Peter Žiak, PhD., ktorý má za sebou naozaj mnoho úspešne vykonaných zákrokov nielen u slovenskej, ale aj u zahraničnej klientely (rakúskej, švajčiarskej, nemeckej, ruskej, britskej, či českej). Poďme sa teda pozrieť, čo Vás najviac zauímalo…

 

MUDr. Peter Žiak, plastický chirurg Concept Clinic
Pán doktor, ako dlho trvá hospitalizácia po operácii?

Pacient zostáva hospitalizovaný na klinike cca 2 dni, čiže domov odchádza na 2. pooperačný deň.

Ako dlho sa ponechávajú drény?

Drény sa môžu odstrániť na 1. alebo 2. pooperačný deň. Rozhodne o tom plastický chirurg.

Ako je to s opuchom brucha, bolesťami a modrinami po abdominoplastike?

Po absolvovaní operácie je v rámci prevencie tvorby opuchov nutné nosiť elastické kompresívne prádlo. Pacient dostáva lieky proti opuchom, ktoré užíva ešte niekoľko dní po prepustení z hospitalizácie. Aby sme minimalizovali pooperačné opuchy, modriny a urýchlili rekonvalescenciu, využívame u nás na klinike (ako jediní na Slovensku) tkanivové lepidlo, ktoré spojí uvoľnenú brušnú kožu so svalovým obalom (fasciou), čím nevzniká mŕtvy priestor a pod kožou sa tak nehromadí krv ani tkanivová tekutina.

Kedy je možné po absolvovaní zákroku ísť znovu do práce?

Abdominoplastika patrí medzi náročnejšie výkony v etetickej chirurgii. Všetko závisí od typu práce, ktorú pacient vykonáva. Ak pracuje v kancelárii, návrat do práce je možný po 2 týždňoch. Ak ide o fyzicky náročnejšiu prácu, hovoríme o 6 týždňoch. Dôležitá je postupná fyzická záťaž.

Kedy môžem opäť začať cviciť a posilňovať brucho?

Začať s cvičením odporúčame až po 6 týždňoch, aj tu opäť platí, postupná fyzická záťaž.

Kedy je možné vidieť finálny efekt/výsledok abdominoplastiky?

Prvotný výsledok môžeme vidieť hneď po operácii. Konečný výsledok je viditeľný po 6-tich mesiacoch, po vyzretí všetkých jaziev.

Zhrňme si teda tie najdôležitejšie odporúčania plastického chirurga pacientovi po absolvovaní abdominoplastiky:

Dodržiavanie pokynov plastického chirurga má obrovský podiel na úspešnosti pooperačného výsledku. Je to predovšetkým kľudový pooperačný režim:

  •  Prvý týždeň je to kľud na lôžku.
  •  V druhom týždni je možné vykonávať bežné každodenné aktivity – samozrejme – žiadna ťažká práca.
  • Plná fyzická záťaž sa odporúča až po 6-tich týždňoch.
  • Počas 6-tich týždňov po operácii je potrebné nepretržite nosiť elastické kompresívne prádlo.
  • Pooperačné kontroly u plastického chirurga sú samozrejmosťou a pacientovi ich v žiadnom prípade neodporúčame ignorovať.
  • Abdominoplastika je operačný výkon spojený s vyšším rizikom pooperačnej trombózy/tromboembólie, preto si pacienti doma ešte niekoľko dní po operácii samostatne aplikujú injekcie nízkomolekulárnych heparínov – je to v dnešnej dobe už štandard, rovnako ako napríklad po ortopedických výkonoch.

 

Ak máte akékoľvek ďalšie otázky týkajúce sa akýchkoľvek výkonov plastickej chirurgie, neváhajte nám ich poslať. Ak nad plastickou operáciou uvažujete, nebojte sa našu kliniku navštíviť, objednať sa na konzultáciu k našim plastickým chirurgom. Konzultácie máme ešte do konca júna 2019 ZADARMO. Navyše, ak sa rozhodnete pre operáciu ešte v júni, čaká na Vás darček v podobe VOUCHRA v hodnote 200 EUR na služby Concept Clinic (voucher môžete vyčerpať do konca roka 2019). Tešíme sa na Vás!

Objednať sa na konzultáciu môžete: 02/3231 3333

www.cclinic.sk

Plastická chirurgia darček