Opäť sme tu s našou poradňou plastickej chirurgie. Počas leta sme od Vás dostali viac otázok týkajúcich sa transplantácie vlasov. Oslovili sme teda nášho špecialistu na vlasovú transplantáciu, plastického chirurga, MUDr. Jozefa Hederu, ktorý Vám na otázky veľmi rád zodpovedal.

Mudr. Jozef Hedera Concept Clinic, Transplantacia vlasov
Kto je vhodným kandidátom na transplantáciu vlasov?

Najvhodnejší je pacient s androgénne podmieneným (typ choroby) vypadávaním vlasov. Ďalšími indikáciami môžu byť kožné ochorenia alebo chirurgické zákroky, ktorých výsledkom sú jazvy vo vlasatej časti hlavy. Ak má pacient ochorenie, ktorého vyliečenie môže mať za následok opätovný rast vlasov, je potrebné najskôr danú chorobu vyliečiť. Môže ísť napr. o endokrinné ochorenia ako je hypo a hyperfunkcia štítnej žlazy alebo autoimúnne ochorenia ako sú ľahšie formy alopecia areata.

Od koľkých rokov je transplantácia vlasov vhodná?

Zvyčajne sa transplantácia vlasov vykonáva po 23 roku života, kedy už vieme odhadnúť rozsah budúcej plešatosti, aby sme neodoberali štepy z oblastí ohrozenej plešatosťou.

V akých prípadoch nie je vhodné transplantáciu vlasov podstúpiť?

Vlasovú transplantáciu nie je možné podstúpiť v prípade neliečeného vysokého tlaku, poruchách srdcového rytmu, pri zníženej zrážanlivosti krvi. Z lokálnych príčin je to aktívne hnisavé ochorenie. Problematickou indikáciou býva alopecia areata.

Je potrebná špeciálna príprava pred samotným zákrokom?

Samotnej transplantácii predchádza konzultácia so špecialistom, na ktorej pacienta oboznámime s operačným zákrokom, používanou technikou, priebehom operácie a pooperačnou starostlivosťou. Od pacienta potrebujeme tiež základné laboratórne vyšetrenia. Ak pacient trpí viacerými ochoreniami, môže lekár vyžadovať aj ďalšie dodatočné vyšetrenia.

Je potrebné upravovať dĺžku vlasov pred vlasovou transplantáciou?

Čo sa týka úpravy dĺžky vlasov pred operáciou, táto sa môže líšiť od použitej techniky vlasovej transplantácie FUE verzus FUT.

Čo ma čaká po transplantácii vlasov? Vyžaduje sa špeciálna starostlivosť o transplantované miesta?

U nás nevyžadujeme nejakú špeciálnu starostlivosť. Klient má po operácii na hlave bandáž. Na 5.deň si bandáž zloží a začne si hlavu umývať. Po odpadnutí chrást môže klient robiť prakticky čokoľvek ako predtým. Na chrasty doporučujem užívať lokálne Panthenol spray na ich zmäknutie, aby išli ľahšie dolu. Po úplnom zhojení môže úžívať Minoxidil 5% lokálne.

Kedy sa prvý efekt dostaví a koľko vydrží?

Vlasy začnú pacientovi vyrastať cca po 3 mesiacoch od transplantácie. Prvé výsledky badať cca po pol roku. V súčasnosti s použitím mikroskopu a jemnej techniky, možno dosiahnuť stav, kedy nie je možné laicky rozlíšiť – transplantovaný vlas od zdravého. Pokiaľ klient nemal geneticky naprogramovanú úplnú plešivosť, tak mu transplantované vlasy vydržia po zvyšok života.

Transplantacia vlasov Concept Clinic MUDr. Jozef Hedera

vypadavanie vlasov dr.hedera

 

Ak máte akékoľvek ďalšie otázky týkajúce sa vlasovej transplantácie, neváhajte sa nás opýtať. Náš špecialista na transplantáciu vlasov, MUDr. Jozef Hedera, rád zodpovie na všetky Vaše otázky. Navyše ešte stále do konca leta máte u nás konzultáciu u pána doktora ZADARMO. Objednať sa na konzultáciu môžete na: 02/3231 3333.
www.cclinic.sk