Nedávno sme Vám s našou skvelou onkodermatologičkou, MUDr. Zuzanou Murárovou, PhD. priniesli rozhovor na tému dôležitosti preventívnych dermatologických prehliadok. Dnes Vám prinášame opäť dôležité správy – tentokrát na tému dôležitosti ochrany pred slnečným žiarením. Veríme, že už máte aj Vy zadováženú povinnú letnú výbavu pre Vaše zdravie. Ak nie, ešte nikdy nie je neskoro napraviť to. Prečo? Odpovie Vám MUDr. Zuzana Murárová, PhD.

MUDr. Zuzana Murárová, PhD., Concept Clinic, dermtologia
Aký je rozdiel medzi UVA a UVB žiarením? Ktoré z nich je pre pokožku viac škodlivé a prečo?

Pri nadmernom pôsobení UVB žiarenia (280-320 nm) dochádza k spáleniu pokožky a jej hrubnutiu a postupne dochádza k opáleniu. Je zodpovené aj za potlačenie imunitného systému kože a priame poškodenie DNA. Jeho pozitívou úlohou je tvorba vitamínu D. Na dostatočnú tvorbu D vitamínu stačia relatívne nízke dávky UVB žiarenia. Viaceré štúdie potvrdzujú, že dostatok vitamínu D možno získať z náhodného slnečného žiarenia a zo stravy. Stačí na 5 – 10 minút 3 x týždenne vystaviť tvár alebo ruky UVB žiareniu.

UVA žiarenie (320-400 nm) prechádza hlbšie do kože v porovnaní s UVB žiarením a tiež spôsobuje opálenie pokožky a jej zhrubnutie. Počas nadmerného pôsobenia UVA žiarenia vznikajú v koži voľné kyslíkové radikály, ktoré môžu poškodiť DNA buniek. Okrem rizika vzniku kožných nádorov je nadmerne slnená koža vystavená predčasnému starnutiu – photoagingu.
U pacientov s akné a problematickou pleťou dochádza po slnení k zhoršeniu prejavov vplyvom zhrubnutia pokožky a následne zúženia až uzavretia vývodov mazových žliaz.

Obsahujú opaľovacie prípravky ochranu pred oboma druhmi žiarení?

Fotoprotektívne prostriedky – sunscreeny – sú látky, ktoré ochraňujú ľudskú kožu pred UV žiarením s cieľom zabránenia spáleniu kože a vznik kožnej rakoviny. Prípravky v rôznych aplikačných formách (roztoky, gély, krémy, mlieka, maste, balzámy, peny) majú schopnosť pohlcovať až 95 % UV žiarenia. Väčšinou sú zamerané na UVB žiarenie, no ideálny sunscreen zabezpečuje ochranu pred UVB aj UVA žiarením. To či nás prípravok chráni voči obom typom žiarenia musí byť vždy uvedené na jeho obale. Rozdeľujeme ich na chemické a fyzikálne UV filtre.

Fyzikálne UV filtre ( minerálne mikropigmenty: TiO2, ZnO) odrážajú a rozptyľujú UVA a UVB žiarenie z povrchu pokožky, neprenikajú do pokožky, napriek tomu účinne chránia pred UV radiáciou. Sú vhodné pre deti a osoby s citlivou a atopickou pokožkou.

Organické (chemické) UV filtre absorbujú a chemicky premieňajú UV žiarenie na teplo, účinnne chránia pokožku pred UVA a UVB žiarením. Účinkujú priamo v koži. V dnešnej dobe prevažujú prípravky zmiešané z viac druhov filtrov.

Aké fototypy pokožky by si mali na slnečné žiarenie dávať pozor najviac?

Najcitlivejšie typy pokožky na UV žiarenie majú ľudia s fototypom I a II. Sú to ľudia, ktorí majú výrazný sklon k spáleniu, čiže po expozícii slnka zčervenajú, veľmi ľahko sa spália, málo pigmentujú, majú modré oči, svetlú pokožku, blonďavé, prípadne až ryšavé vlasy. Sú veľmi náchylní na vznik buď nemelanómových kožných nádorov alebo malígneho melanómu. K rizikovým patria aj ľudia, ktorých pokrvní príbuzní prekonali rakovinu kože. K najrizikovejšej skupine patria deti, tie treba starostlivo chrániť pred spálením a nadmerným opálením.

Čo si myslíte o tzv. „babských radách“ týkajúcich sa opaľovania (natierať sa len olivovým alebo kokosovým olejom, alebo ak je koža na slnku len hodinu, natierať sa netreba… a pod.)

U prírodných produktov, kde nemáme výrobcom presne uvedený SPF, je ťažko odhadnúť, do akej miery sme chránení pred UV žiarením. V prípade správneho fotoprotektívneho správania, kedy nie sme počas obeda na priamom slnku, používame pokrývku hlavy a odev, nie je nutné sa natierať ochranným prostriedkom.
Základom je, aby sa naša pokožka nespálila. Cielené slnenie medzi 11.00 – 15.00 pokladám v súčasnosti za rizikové.

Je potrebné chrániť sa opaľovacím prípravkom aj v prípade, že sa nejdeme cielene opaľovať ..napr. v rámci letnej prechádzky?

K prirodzeným mechanizmom ochrany kože pred UV žiarením patrí zhrubnutie povrchovej vrstvy pokožky, tvorba pigmentácie, teda opálenie, vychytávanie voľných radikálov, ktoré vznikajú vplyvom pôsobenia UV žiarenia a karotenoidy v podkožnom tukovom tkanive, ktoré pôsobia ako antioxidanty. Vzhľadom na časté cestovanie do oblastí s jeho zvýšenou intenzitou, cielené opaľovanie s častým spálením pokožky a množstvu voľnočasových a športových aktivít v exteriéri, je nutné kožu chrániť jednak režimovými opatreniami (odev, okuliare, obmedzovanie pobytu na slnku cez obed) a tiež fotoprotektívnymi prostriedkami, prirodzená ochrana kože nestačí.

Treba chrániť pokožku tváre iným prípravkom než telo? Ak áno, prečo?

Na trhu je veľký výber prostriedkov na opaľovanie a časť z nich je určená na oblasť tváre. Ak nemáme problematickú pleť, v podstate môžeme použiť univerzálny opaľovací prostriedok. Pri problematickej, citlivej, suchej alebo naopak pri mastnej pleti, pri akné, rozacei by sme si mali vybrať najvhodnejší prostriedok, ktorý má vhodnú aplikačnú formu pre konkrétny problém pleti. Dôležité je, aby prípravok na opaľovanie nezhoršoval stav pleti, naopak pomáhal kozmetike a liečivám v jej úprave.

Ochrana pred slnkom Concept Clinic

Pozrime sa ešte na ochranu detí pred slnečným žiarením. Vyžaduje táto ochrana iné ochranné prostriedky ako u dospelých?

U detí dbáme na fotoprotekciu prísnejšie. Ich koža je tenšia a nevie sa tak brániť pred vonkajšími faktormi napr. UV žiareniu tak ako koža dospelých. Hlavným rizikovým faktorom malígneho melanómu je spálenie kože a to najmä v detskom veku. Pri fotoprotekcii detí odporúčame režimové opatrenia – pobyt v tieni, hlavne počas obeda, ochrana odevom, pokrývka hlavy a na nekryté časti opaľovacie prípravky s minerálnym fyzikálnym filtrom, ktoré nedráždia kožu tak ako chemické UV filtre. Špeciálne tkaniny s obsahom SPF a aktívnymi fotoprotektívnymi zložkami sú vhodné pre vysoký stupeň UV ochrany, ktorá je meraná pomocou UPF (ultraviolet protection factor). Práve odevy z týchto materiálov sú vhodné na ochranu detí pred nadmerným UV žiarením.

Zhrňme teda praktické rady ako sa chrániť pred slnečným žiarením:
  • Obmedzujeme pohyb na slnku medzi 11 – 15 hodinou kedy je hodnota žiarenia najvyššia a v rámci možností oddychujeme v tieni.
  • Primerane chránime pokožku oblečením, nezabúdať na pokrývku hlavy a slnečné okuliare s kvalitným UV filtrom.
  • Deti nevystavujeme priamemu UV žiareniu, dôsledne chránime deti do 2 rokov – najlepšie pobytom v tieni a oblečením.
  • Používame kozmetické prípravky, ktoré slúžia na ochranu pred UVB aj UVA žiarením, sú vodeodolné, fotostabilné a termostabilné, nie sú toxické a majú dobré kozmetické vlastnosti (dobre sa aplikujú, majú príjemnú vôňu…) Výšku slnečného ochranného faktora vyberáme podľa typu našej pokožky a UV indexu lokality, v ktorej sa vyskytujeme.
  • Dostatočné množstvo prípravku na opaľovanie aplikujeme na kožu ešte pred odchodom z domu, minimálne 30 minút pred slnením a aplikáciu treba opakovať v pravidelných intervaloch (cca raz za dve hodiny) a aj po každom kúpaní a po intenzívnom potení, nezabúdame na lokality ako šija, neovlasená časť hlavy, ušnice a chrbty nôh.
  • Po slnení venujeme pokožke dostatočnú hydratačnú starostlivosť, dodržiavame pitný režim
  • Dbáme na racionálnu stravu s dostatočným prísunom atioxidantov v podobe čerstvej zeleniny a ovocia.
  • Raz ročne sa odporúča celotelová prehliadka kože dermatológom, v prípade zmeny znamienok vyšetrenie neodkladáme.

Mnohí z Vás už balia svoje kufre na dovolenky, nezabudnite však na povinnú letnú výbavu 😊 Ochranné opaľovacie prípravky The Organic Pharmacy nájdete aj u nás, TERAZ v 20% ZĽAVE až od 31.8.2019.

The Organic Pharmacy, krem na opalovanie Concept Clinic

www.cclinic.sk