Ach tie nohy… Krásne, sexi, bez nedokonalosti, vystavené letným lúčom aj obdivným pohľadom okoloidúcich mužov i žien 😊 Aj Vy po takých túžite, no trápia Vás rozšírene metličkové cievky, vďaka ktorým nemôžete sebavedomo „nosiť“ svoje nôžky? Tak potom čítajte ďalej! Porozprávali sme sa s našou odborníčkou, dermatovenerologičkou, MUDr. Dianou Višňovskou, ako takýto estetický problém riešiť a ako sa nepekných cievok na našich nohách zbaviť 😊

MUDr. Diana Višňovská Concept Clinic
Pani doktorka, priblížte nám o akom ošetrení sa bavíme?

Hovoríme o odstránení cievok intenzívnym pulzným svetlom (IPL) a diódovým laserom. V úvode je ale veľmi dôležité a správne povedať, že všetky ošetrenia cievok – či už na tvári, alebo na nohách – treba absolvovať viackrát, nakoľko každým ošetrením dochádza k ich redukcií. Po jednom raze vymizne určité percento cievok – nedá sa presne definovať koľko. Závisí to od typu a veľkosti cievky, hĺbky jej uloženia, farby cievky, fototypu pokožky. Vo všeobecnosti platí zhruba 2 – 4 ošetrenia v časovom rozostupe 4-5 týždňov.

Na tvári odstraňujeme cievky predovštetkým IPL – my v Concept Clinic máme nový typ americkej značky LUMENIS s novinkou – špeciálnym vaskulárnym filtrom. Je určený na cievky – predovšetkým povrchové – na tvári.

Na nohách odstraňujeme venektázie – rozšrené metličkové cievky predovšetkým rôznymi typmi laserov. Keďže sa blížime do jarného obdobia – dámy by mali myslieť na pekné nôžky pred letom a stihnúť ešte jedno – dve – tri ošetrenia do plaviek 😊

Poďme sa teda pozrieť na cievky na nohách – v akom období je ideálne toto ošetrenie absolvovať?

Ideálne je začať na jeseň, keď je už pokožka vyblednutá aspoň mesiac od posledného opálenia. Ak to však dámy doposiaľ nestihli, treba začať ešte teraz a podľa efektu pokračovať na jeseň. Niekedy je vhodné počkať aj viac ako 5 týždňov medzi jednotlivými ošetreniami a tak pauza v lete môže byť celkom vítaná. Stáva sa, že niekedy cievky po laserovom ošetrení nevymiznú ani po 5 týždňoch. Rozpad ciev, ich vstrebanie a vymiznutie hyperpigmentácií alebo depigmentácií, ktoré môžu byť sprievodným prejavom po laserovom ošetrení, trvá dlhšie.

Ako často je potrebné ošetrenie opakovať?

Je to individuálne. Závislé je od viacerých faktorov, od 1 – 4 ošetrení. Avšak ku každému klientovi treba pristupovať individuálne vzhľadom na odpoveď jeho cievok na laser.

Je potrebná špeciálna príprava na ošetrenie?

Nie. Jedine neprísť opálený – t. j. mesiac pred zákrokom sa neopaľovať, nechodiť do solária alebo nepoužívať samoopaľovacie produkty. Neužívať lieky zvyšujúce reakciu na slnko, ani lieky zvyšujúce krvácavosť, aby sme predišli modrinkám.

Aké sú režimové opatrenia po ošetrení?

Opäť tu platí mesiac po zákroku nevystavovať pokožku slnku. Dobrá správa je, že tesne po zákroku netreba nosiť kompresívne pančuchy na rozdiel od sklerotizácie, čo je veľkou výhodou. Stačí ak klient dodržuje režimové opatrenia – nezaťažuje nohy silovými cvičeniami (chôdza, plávanie, bicyklovanie sú v poriadku ), nechodí do sauny a horúcich kúpeľov po dobu aspoň mesiaca.

Kedy sa dostaví efekt a ako dlho pretrváva?

Je potrebné mať rozostupy medzi jednotlivými ošetreniami na tom istom ošetrovanom mieste aspoň 4-5 týždňov. Podľa reakcie a nálezu sa ošetrujúci lekár rozhodne o ďalšom ošetrení, resp. postupe. Efekt trvá niekoľko rokov. Avšak treba si uvedomiť, že kto má nábeh na tvorbu metličkových cievok na nohách alebo na tvári, tomu sa budú tvoriť nové cievky naďalej. Musíme však upozorniť na fakt, že pokiaľ by sme nezlikvidovali doposiaľ jestvujúce cievky, tieto sa budú postupne zväčšovať a nové sa tvoriť. To bude v konečnom dôsledku stav len zhoršovať. Preto pokiaľ je laser účinný pri terapii cievok, netreba s ošetrením otáľať, ale predchádzať zhoršeniu a zväčšeniu už existujúcich cievok. Tie svojvoľne nezmiznú.

Poďme sa pozrieť ako zákrok prebieha…

Klient dostane ochranné okuliare pred laserom. Na ošetrované miesto mu natrieme ochranný gél. Priložením hlavice lasera sa vysiela svetelný lúč, ktorý sa vychytá v hemoglobíne – krvnom farbive v cievach, čím dochádza ku koagulácií cievy – uzavretiu jej lumenu. Následne sa cievka postupne pomaly rozpadne a jej fragmenty sú postupne odplavené cievnym a lymfatickým riečišťom. Toto môže byť sprevádzané tvorbou hematómov – modriniek. Niekedy môžu vzniknúť aj povrchové chrastičky, čo môže viesť k prechodným zmenám pigmentu pokožky – hyper alebo hypopigmentáciam, teda stmavnutiu alebo zblednutiu pokožky v mieste aplikácie lasera.

Tak priatelia, ako povedala pani doktorka, pokiaľ je laser účinný, netreba s ošetrením a Vašim rozhodnutím váhať, ale prevenciou predchádzať možnému zhoršeniu či zväčšeniu cievok. Objednať sa na ošetrenie či konzultáciu k pani doktorke môžete na: +421 2 3231 3333. Ako ošetrenie prebieha si môžete pozrieť v našom videu.

www.cclinic.sk