Či sa nám to páči, alebo nie, tak ako starne naše telo, starne aj naša pleť a jej elasticita a vytráca. Naša tvár odzrkadľuje nielen náš vek, ale aj starosti a radosti, ktorými si v každodennom živote prechádzame. Mnohé z nás si svoje telo s pribúdajúcim vekom udržujú v skvelej fit forme zdravou životosprávou – zdravou stravou, cvičením, či pohybom v prírode. Ale čo naša tvár? Aj tá predsa potrebuje „nakopnúť“ a byť „fit“. Ako na to bez skalpela? Máme pre Vás riešenie – čo takto tvárová gymnastika? Vyspovedali sme našu kolegyňu, certifikovanú lektorku tvárovej gymnastiky, Marcelu Gonosovú.

Marcela gonosova Concept Clinic
Marcelka, čo to vlastne je – tvárová gymnastika?

Tvárová gymnastika sú vlastne grimasy, ktoré rozpohybujú svaly tváre, zväčšia ich objem a dodajú im silu. Je to séria 23 cvikov, ktoré sa klientka učí najskôr na kurze (10 hodín – jedna vyučovacia hodina trvá 60 minút). Na 10 vyučovacej hodine sa klientka naučí, ako doma cvičiť tak, aby celú zostavu odcvičila doma za 12-15 minút.

V akom veku začať? Pre koho je určená? Hovorí sa, že tvárovú gymnastiku začať cvičiť nie je nikdy skoro, a ani neskoro.

Pri otázke mladej (26 ročnej) klientky prečo chce cvičiť, veď je ešte mladá a svaly sú pružné, nemá vrásky, odpovedá: “Keď vidím svoje staršie kolegyne, ako si líhajú pod skalpel, aby boli mladšie.. chcem cvičiť “. Sú klientky, ktoré začnú cvičiť vo vysokom, zrelom veku a veľmi sa tešia z úspechov, a benefitov v zlepšení nie len vizáže, ale predovšetkým zdravotných úspechov a zmien, súvisiacich z posilnenia a zvedomenia si svalov na tvári. (Najstaršia klientka mala 78 rokov. Dodnes sa teší z výsledkov a dnes má 82 rokov. Jej tvár je pružná a pokožka tváre vyživená s vysokým obsahom kolagénovej vrstvy.)

Ako často cvičiť?

Po ukončení kurzu 3 mesiace každý deň, a potom 2x za týždeň. Keď z akýchkoľvek dôvodov klient cvičenie preruší, starnutie pokožky a kontúry tváre nikdy nie sú v takom stave, ako keby nikdy necvičili. Starnutie je pomalšie, a kedykoľvek je možné sa k cvičeniu vrátiť. Naučená zostava Vám ostane na celý život.

Pri cvičení sa stačí venovať problematickej časti tváre, alebo ide vždy o súbor komplexných cvičení, ktoré treba dodržiavať?

Je 23 cvikov ako základná zostava, a pri výuke sa tieto doplnia o 1-3 individuálne cviky, ktoré plne podchytia stav nespokojnosti klientky s tou partiou tváre, ktorú považuje za problémovú. Zostava je teda upravená podľa potrieb klienta.

Čo sa deje v tvárových svaloch počas cvičenia?

Svaly si klient zvedomuje, teda začne ich vnímať a pracovať s nimi vedome, čím dochádza k nadobudnutiu ich sily a objemu. Najvýraznejší sval je lícny. Každý plastický chirurg Vám povie, že ten kto má silný (objemný) lícny sval, ten je nosný pre mladistvý stav tváre. V zostave sú cviky zamerané na krk a dekolt, bradu, pery, líca, oči a čelo. Zvýraznia sa kontúry tváre a tým je dosiahnutý celkový mladistvý výraz. Videla som 62 ročnú klientku na fotke so svojou 34 ročnou nevestou. Svokra vyzerala mladšie :-).

Súvisia s tvárovou gymnastikou aj emócie? Môžeme pociťovať napr. nepohodlie pri niektorých cvikoch, alebo zmenu nálady?

Pri cvičení v začiatkoch dochádza k uvoľňovaniu svalov tváre cez zívanie, kýchanie či svrbenie pokožky tváre. Vtedy sa uvoľňujú svaly ale aj nervové zakončenia svalov v mozgu. Celkovo dochádza k mentálnej zmene klienta. Je akoby v meditatívnom stave, zameraný len na to, čo so svalmi robí. Na pokožke, samozrejme, je možné čítať jednotlivé vnútorné orgány, no s cvičením ich funkcia nemá súvis. Na začiatku cvičenia môže dôjsť aj k čisteniu pokožky tváre vyplavením zápalových ložísk formou vyrážky. Tento prechodný stav však rýchlo zaniká a nemá ho každá klientka.

Kedy prídu prvé výsledky?

Prvé výsledky tvárovej gymnastiky nedajú na seba dlho čakať. Už po prvom cvičení dochádza k masívnej lymfodrenáži tváre, aj keď klientka možno hneď nevidí zmenu, ale cíti ju. Po 3 hodinách cvičenia na kurze, je pokožka hladšia a dostavia sa aj zmeny, ktoré každá klientka zaznamená individuálne. Pleť vyzerá ako po dobrej masáži a návšteve kozmetičky.

Existujú grimasy, ktoré bežne robíme, no neuvedomujeme si ich a spôsobujú nám vrásky?

Nazvala by som to skôr nedostatky mimiky…tú si v zásade neuvedomujeme. Tvárová gymnastika nás cvičením naučí vedome svaly tváre používať. Keď sa učí zostava s lektorkou, klient si je istý, že na prevádzanie cvikov dozerá, a zostavu niekto kontroluje. Sám si nie je istý, a pochybnosti ho navádzajú na nedostatky vo vykonaní cviku. S lektorkou sa naučí zostavu tak, aby mohol cvičiť kedykoľvek a kdekoľvek. Bez použitia zrkadla.

Cvičiť s certifikovaným lektorom alebo sama? Môžme si nesprávnym cvičením prehĺbiť vrásky?

Z rozhovorov s klientkami som sa dozvedela, že keď cvičili samy, mali pocit, že cvik necvičia správne a že videli, že majú vrások niekde viac, ako predtým. Cvičením s lektorkou tento problém odpadá. Klient si je istý, lebo je vedený a sledovaný, či prevádza cvik správne.

Marela Gonosova tvarova gymnastika concept clinic

Ide o individuálne alebo skupinové cvičenia?

Preferujem individuálny prístup, nakoľko je zachovaná intimita a priame sledovanie jedného klienta. Je možné viesť aj skupinové cvičenie, ktoré je však iné, s menším počtom cvikov, aby lektor mohol v menšej skupine (max. 5 klientov) zvládnuť sledovať správne prevedenie cviku.

Okrem cvičenia je určite dôležitá aj každodenná starostlivosť o našu pleť. Máš pre nás odporúčania každodennej starostlivosti o pleť?

Každodenná starostlivosť o pokožku tváre je dôležitá. NO CVIČENIE (tvárová gymnastika) JE ZÁKLAD. Tým, že sa pracuje so svalom, pumpuje sa do kapilár výživa (krv) tým sa stáva pleť vyživovaná, regenerovaná. Výmena buniek je základom pre výživu a obnovu hlavne kolagénovej vrstvy a prívodu kyslíka do buniek. To všetko zabezpečí cvičenie. Keď následne klientka používa produkty vhodné pre svoj typ pleti a robí to správnym spôsobom, mladistvý výraz tváre je zabezpečený do vysokého veku. S tým však súvisí aj správny životný štýl a vhodná strava.

Tak čo milé dámy, slečny, maminy, sestry, kamarátky,… ideme na to? Ako bolo povedané, nikdy nie je príliš skoro, ani neskoro “pohnúť tvárou” a začať 🙂 Charizmatickú Marcelku, certifikovanú lektorku tvárovej gymnastiky, nájdete u nás, v priestoroch zážitkovej kliniky Concpet Clinic. Tešíme sa na Vás!

Objednať sa môžete na: +421 2 3231 3333

www.cclinic.sk