Aplikácia botulotoxínu (BTX) patrí k najčastejším zákrokom estetickej medicíny. Nielen vo svete, ale aj u nás na Slovensku sa stalo toto ošetrenie jedným z najpopulárnejších anti-aging zákrokov. V estetickej medicíne sa používa viac ako dvadsať rokov, v iných oboroch ako napr. neurológia či oftalmológia ešte o čosi dlhšie. Je dôležité, aby botulotoxín aplikoval iba skúsený odborník. Existujú pravidlá a odporúčania, ako ho správne aplikovať vzhľadom na množstvo, lokalitu, hĺbku aplikácie, odstup medzi aplikáciami, druh mimiky, kontraindikácie. O tom, aké problémy v rámci estetickej dermatológie vieme aplikáciou botulotoxínu (BTX) riešiť, nám porozprávala naša pani primárka estetickej dermatológie, MUDr. Diana Višňovská.

MUDr. Visnovska Concept Clinic
Kedysi sa aplikáciou BTX riešili najmä vrásky na čele, dnes je jeho použitie oveľa širšie. Ktoré oblasti tváre a tela sú vhodné na aplikáciu BTX?

Aplikáciou botulotoxinu ( zámerne hovorím o botulotoxíne všeobecne, lebo Botox- je firemný názov produktu a Dysport je druhý firemný názov produktu, pritom Dysport má v sumárnej charakteristike produktu širšie využitie na odstránenie vrások tváre a hyperhidrózu pazúch / axíl, dlaní a nôh, zatiaľ čo Botox- má indikáciu len na glabelu, čelo a oči) odstraňujeme  mimické vrásky spôsobené hyperfunkciou týchto svalov. Najčastejšie sa jedná o tzv. vrásky hnevu medzi obočím, ďalej  priečne vrásky na čele, vejarové  vrásky v okolí očí, priečne vrásky pri koreni nosa, radiálne usporiadané vrásky okolo úst. To je len časť zákrokov, ktoré sú vykonávané najčastejšie, avšak botulotoxinom dokážeme v prípade, že je sval spôsobujúci ťah ústnych kútikov nadol príliš silný oslabiť jeho činnosť a tým pozdvihnúť padajúce kútiky, alebo aplikáciou botulotoxínu do istých mimických svalov vieme redukovať odhaľujúce sa horné ďasná pri úsmeve, korigovať  smerom nadol padajúcu špičku nosa, redukovať  príliš dohora otočený sval na brade, alebo ním podmienenú poskrčkanú kožu v oblasti brady.

V poslednom období je veľmi obľúbená aplikácia botulotoxínu do oblasti žuvacích svalov, pokiaľ sú príliš silné, čím nielen redukujeme šírku sánky a docielime jej zúženie a tým aj zjemnenie, čo pridá na kráse najmä ženám, ale často tým pomôžeme aj naším zubom, lebo odstránime tzv. bruxizmus, čo je škrípanie zubami, ktoré si ani mnohí z nás neuvedomujú, ale upozornia ich na to ich stomatológovia, ktorí nachádzajú  zodreté zubné plôšky, svedčiace o tomto zlozvyku.

Botulotoxín  sa používa aj na zjemnenie kontúry sánky a krku v prípade, ak je príliš silný ťah platyzmy, čo je sval,  spôsobujúci výrazné  vertikálne línie krku pri jeho nadmernej funkcií. Botulotoxín je aj výrazným pomocníkom u pacientov po mozgovej obrne  tvárového nervu, kedy  postihnutá  polovica tváre je bez mimiky a druhá má nadmernú mimiku, tu dokážeme zjemniť aktivitu svalov  na nepostihnutej strane a tým redukovať prejavy obrny na tvári.

Veľmi častým zákrokom je aplikácia botulotoxinu  na redukciu nadmerného potenia v oblasti pazúch,  vnútorných plôch rúk a chodidiel. Základom je ale správne stanovená diagnóza primárnej  hyperhidrózy, t.j. takej , ktorá nie je podmienená  iným ochorením ako napr. hormonálnym, interným, neurologickým a podobne.  Využitie botulotoxínu sa  postupne rozširuje, dokonca aj v terapii niektorých kožných ochorení sa skúša jeho možnosť použitia. V  súčasnosti  prebiehajú štúdie o jeho aplikácii do oblasti glabely  (medziobočia) na redukciu depresií.

BTX sa dokonca používa aj na korekciu/zúženie sánky. Ako takýto zákrok prebieha? Aký je efekt a ako dlho pretrváva?

Ako som vyššie spomínala, aplikujeme ho nielen na zúženie sánky, ale proti škrípaniu zubov- bruxizmu. Je to veľmi rýchly a nebolestivý zákrok, kedy  jemnými tenučkými ihlami 3-4 vpichmi injikujeme botulotoxín do oblasti žuvacích svalov. Na minimalizáciu bolesti miesto pred aplikáciou zachladíme ľadovými sáčkami.  Po zákroku botulotoxinom do oblasti tváre všeobecne neodporúčame 4 hodiny sa predkláňať, ani si líhať, 2 dni vynechať aktivity vedúce k prehriatiu organizmu ( šport, sauna), 2 týždne vynechať masáž tváre a vyhýbať sa tlaku na tvári v oblasti , kde bol  aplikovaný  ( helmy, zakliesnenie tváre v masážnom otvore masážneho stola a pod.).

V akom veku je najlepšie začať s aplikáciou BTX. Odporúčate BTX používať ako prevenciu pred vznikom vrások?

Nedá sa presne určiť vek, kedy je vhodné začať. Aplikovať botulotoxín odporúčame vtedy, keď nám nadmerná aktivita mimických svalov začne spôsobovať viditeľné  vrásky. Niekto má prehnanú mimiku v niektorej oblasti už v 18 rokoch,  iný ju nemá ani v 40-tke. Podstata je tá, že ak aplikujeme botulotoxín do určitej oblasti, vyradíme z činnosti daný sval na dobu 3 až 6 mesiacov. Za toto obdobie sa nám vo vráske stihne pokožka obnoviť 3-6 krát, keďže proces obnovy pokožky od jej základnej vrstvy až po tú zrohovatelú hornú vrstvu trvá 1 mesiac. To znamená, že koža v oblasti vrásky bude aj po odznení účinku botulotoxínu určite v lepšej kondícií, ako by bola, keby v danej oblasti nepôsobil botulotoxín, ale vplyvom aktivity mimických svalov by sa vráska ešte viac prehlbovala . A to je vlastne podstata prevencie proti vráskam. Sú štúdie, ktoré jednoznačne potvrdzujú, že pravidelnou aplikáciou botulotoxínu do určitých oblasti sa štuktúra pokožky, čo sa týka vrások výrazne zlepšila.

Ako dlho BTX účinkuje? Ako často treba aplikáciu zopakovať?

V prípade aplikácie do oblasti tváre  účinku 3 až 6 mesiacov, v prípade hyperhidrózy – nadmerného potenia je to 6-9 mesiacov. Zopakovať zákrok odporúčame vtedy, keď už odznieva  účinok, netreba  čakať, kým sa nám znovu začnú vytvárať hlboké vrásky.  Najskôr však zopakovať aplikáciu možno až o 3 mesiace.

Zostáva po aplikácii daná oblasť na dotyk necitlivá? Čo sa deje v koži?

BTX neovplyvňuje citlivosť, ale  len motoriku svalu. Takže  po aplikácií dochádza k postupnému vyblokovaniu činnosti svalu na 3-4. deň a plne vyvinutý účinok je o 14 dní po aplikácií. Citlivosť nie je ovplyvnená, dochádza k vyhladeniu vrások, častokrát  v mieste aplikácií aj k redukcii tvorby potu – napr. v oblasti čela, nad hornou perou, alebo redukcii tvorby mazu. Tesne po aplikácií môžu vzniknúť v mieste vpichu modrinky, ktoré zmiznú behom 5-7 dní. Čo sa týka nadmerného potenia, efekt jeho redukcie nastáva pozvoľne behom 15 dní.

Botulotoxin_Concept Clinic_glabela nadmerne potenie Concept Clinic Botox zuzenie sanky botulotoxin Concept Clinic

Môže sa BTX aplikovať opakovane niekoľko rokov?

V neurológií  a oftalmológií sa používa oveľa dlhšie , viac ako 30 rokov, v estetickej medicíne viac ako 20 rokov. Nie sú dôvody, prečo by sa nemal opakovane používať, navyše v neurológií sa aplikujú niekoľko násobne vyššie dávky ako v estetickej medicíne a to opakovane, čo svedčí pre jeho bezpečnosť. Navyše dnes je doba, ktorá nás prinútila vyzerať mlado a udržiavane do neskorého veku nielen pre čoraz viac predlžujúci sa vek odchodu do dôchodku, ale aj pred tzv. wellbeing, človek, ak vyzerá udržiavane, sa aj cíti oveľa lepšie.

Objednať sa na konzultáciu môžete na: +421 2 3231 3333.

www.cclinic.sk